Łysienie – przyczyny i sposoby na wypadanie włosów. Trycholog

Wypadanie włosów  może dotknąć zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym przedziale wiekowym. Łysienie staje się realne, gdy w ciągu doby zaobserwujemy wypadanie ponad stu pięćdziesięciu włosów dziennie. Powinno to skłonić nas do odwiedzenia specjalisty typu trycholog, który pomoże poznać przyczynę wypadania włosów oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.


Co jest przyczyną wypadania włosów?

Według statystyk główną przyczyną łysienia jest nadmiar męskich hormonów i mówimy wówczas o łysieniu androgenowym. Niestety owy nadmiar jest dziedziczny, więc jeśli ojciec stał się całkowicie łysy, to prawdopodobieństwo, że jego syna czeka to samo jest bardzo duże. Jak to się dzieje, że męskie hormony mają tak duże znaczenie na stan naszego owłosienia skóry głowy? Okazuje się, że nadmiar męskich hormonów przyczynia się do przyspieszenia cyklu życia włosa, co skutkuje tym, że włosy zaczynają znacznie szybciej wypadać. Oczywiście uwarunkowania genetyczne to nie jedyne przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

Trycholog Gdańsk - Leczenie łysienia

Łysienie może być także spowodowane długotrwałym stresem czy też związanym z tym przedłużającym się niepokojem. Znaczenie ma także niezrównoważona dieta czy też niedobory konkretnych witamin i pierwiastków. W niektórych przypadkach łysienie mogło zostać wywołane na skutek stosowania silnie działających szamponów, które podrażniają skórę głowy i przyczyniają się do uszkodzenia cebulek włosowych. Niezbyt dobrą wiadomością dla płci pięknej jest fakt, że za wzmożone wypadanie włosów może również odpowiadać częste farbowanie ich. Jak wiadomo, chemiczne farby zawierają wiele szkodliwych substancji, co ma ogromne znaczenie na kondycję farbowanych włosów oraz skórę głowy.

Jak wygląda leczenie wypadania włosów i czego można oczekiwać?

Jeśli chodzi o leczenie łysienia, to rodzaj kuracji jest uzależniony od tego, co jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Niezbędna okazuje się być wizyta u trychologa, który jest w stanie wykryć źródło problemu. Wskazane jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu lekarskiego oraz wykonanie konkretnych badań laboratoryjnych, które dadzą pełen obraz problemu. W przypadku wypadania włosów spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, można liczyć na nieskomplikowane leczenie. Z kolei w przypadku łysienia spowodowanego na skutek nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, trzeba liczyć się z koniecznością sięgnięcia po specjalistyczne kuracje. O efektach można mówić zazwyczaj dopiero po upływie paru miesięcy regularnego stosowania zaleceń lekarskich.

Co to jest trichogram?

Obecnie mamy do dyspozycji wiele skutecznych leków na łysienie. Im wcześniej zostanie wykryta przyczyna łysienia i zastosowana odpowiednia kuracja, tym na lepszy efekt można liczyć. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to najczęściej stosowane są leki na bazie minoxidilu Charakteryzują się one tym, że spowalniają wypadanie włosów, a w niektórych przypadkach mogą nawet pobudzić cebulki włosowe do wzrostu nowych włosów. Dzieje się tak dzięki zoptymalizowaniu kanałów potasu w cebulkach. Niestety, aby móc cieszyć się trwałym efektem, należy stosować kurację z owym lekiem przez całe życie. Minoxidil zawarty jest najczęściej w produktach w postaci lotionu, który aplikuje się dwa razy dziennie. Jeśli chodzi o inny środki, to popularne są również blokery DHT. Leki zawierające finasteryd są w stanie zatrzymać utratę włosów i ochronić przed przerzedzeniem się czupryny. Niestety leki nie są w stanie przywrócić utraconych już włosów. Osoby, które całkowicie utraciły w pewnych miejscach włosy, mogą pomyśleć o przeszczepie włosów. Po takim zabiegu nie jest potrzebne stosowanie dalszego leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *