Trichoskopia – leczenie łysienia

Większość osób bagatelizuje pierwsze oznaki problemów z nadmiernym wypadaniem włosów. Są też osoby, które w ogóle nie zauważają najwcześniejszych objawów łysienia, przez co problem utraty włosów zaczyna być poważnym schorzeniem, które wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty. Okazuje się jednak, że odpowiednio wcześnie rozpoznana przyczyna przerzedzającej się fryzury zwiększa znacząco szanse na zatrzymanie procesu wypadania włosów oraz na odzyskanie utraconych kosmyków. Chociaż łysienie jest wstydliwym schorzeniem, to warto się do niego przyznać i poprosić o pomoc specjalistę, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Przy problemach z włosami konieczna jest kompleksowa diagnostyka

Leczenie łysienia na własną rękę nie jest dobrym rozwiązaniem i często wyleczenie się bez zastosowania indywidulanie dobranego leczenia jest wręcz niemożliwe do wykonania. W większości przypadków konieczna jest wizyta u specjalisty, gdzie pacjent ma możliwość skorzystania z kompleksowej diagnostyki. Przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki jest podstawowym krokiem do ustalenia pierwotnej przyczyny wypadania włosów. Warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka odmian łysienia, dlatego też tak istotne jest skuteczne rozpoznanie charakteru problemu, dzięki czemu możliwe będzie dobranie i zastosowanie odpowiedniej terapii leczniczej.

Trichoskopia z komputerową oceną TrichoLAB™ w celu określenia przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów, która opiera się na technice wideodermatoskopii pozwalającej na zastosowanie powiększenia 20-krotnego i 70-krotnego. Podczas badania oceniane są łodygi włosów oraz ujścia mieszków włosowych i otacząjąca je skóra. Trichoskopia jest bezbolesna i bezinwazyjna, a więc nie ma konieczności pobierania od pacjenta włosów.

Jak wygląda badanie? Podczas badania za pomocą minikamery uzyskuje się obraz włosów oraz skóry włosów w trzech okolicach – czołowej, skroniowej i potylicznej. W każdej z tych lokalizacji osoba przeprowadzająca zabieg wykonuje cztery zdjęcia. Podczas badania używa się specjalnego płynu bądź też wykonuje się je „na sucho”, co uzależnione jest od warunków i podejrzenia klinicznego.

Dzięki trichoskopii możliwe jest rozpoznanie typu łysienia oraz włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych. Ta innowacyjna metoda pozwala także na ocenę aktywności chorób zapalnych jak liszaj łaski mieszkowy oraz liszaj rumieniowaty krążkowy. Badanie to umożliwia także obiektywną ocenę skuteczności zastosowanej metody leczenia, co jest niezwykle istotne w przypadku pacjentów, u których dermatozy skóry owłosionej głowy mają psychosomatyczny wymiar.

Za pomocą trichoskopii można oszacować ilość włosów w poszczególnych fazach. Często dzięki niemu można uniknąć też konieczności zastosowania inwazyjnej diagnostyki.

Dla kogo przeznaczone jest badanie trichoskopii?

Trichoskopia zalecana jest osobom borykającym si z wypadaniem i przerzedzaniem włosów, łysieniem plackowatym, zmianami w obrębie skóry głowy, łamliwymi włosami, a także w celu monitorowania skuteczności terapii leczniczej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *