Co pomaga na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, inaczej rosacea, to schorzenie dotykające przede wszystkim osoby dorosłe. Szczyt zachorowalności przypada na okres między 25. a 50. rokiem życia. Przyczyny pojawienia się trądziku różowatego mogą być bardzo różne, a wśród nich – zła dieta i nawyki, spożycie alkoholu i palenie papierosów, choroby układu trawiennego i alergie, a także podłoże genetyczne, stres, czy też zaburzenia gospodarki hormonalnej – dlatego rosacea często dotyka panie przechodzące przez okres menopauzy.

Trądzik różowaty objawia się przede wszystkim rumieniami i pękającymi naczynkami – tzw. pajączki – a także drobnymi krostkami i grudkami na powierzchni skóry. Nieleczony, trądzik może pozostawić trwałe blizny. U mężczyzn często w parze z trądzikiem różowatym występuje tzw. kalafiorowaty przyrost skóry nosa. Mimo nazwy, trądzik różowaty ma niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym czy kosmetycznym.

Co pomaga na trądzik różowaty?

kosmetyk na trądzik różowatyWiększość pań, które zauważają u siebie początki trądziku różowatego, w pierwszej kolejności starają się zakryć go makijażem. Użycie niewielkiej ilości pudru czy podkładu mineralnego nie powinno wprawdzie zaszkodzić, ale regularne używanie drogeryjnych podkładów zwierających silne barwniki i silikony może na dłuższą metę tylko nam zaszkodzić.

W skutecznym leczeniu trądziku różowatego należy zwrócić uwagę na dietę. Spożycie potraw tłustych, dużej ilości nabiału oraz ostrych przypraw będzie miało negatywny skutek na nasz trądzik, podobnie jak alkohol, który sprzyja pogłębieniu się rumienia i dalszemu pękaniu naczynek krwionośnych. Równie negatywne działanie na naszą cerę będzie miało palenie papierosów.

Dieta, która pomoże w walce z trądzikiem różowatym, to dieta bogata w błonnik i witaminy, w owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze pochodzące na przykład z awokado, siemienia lnianego czy orzechów. Unikanie cukru i produktów wysokoprzetworzonych jest wskazane nie tylko w walce z trądzikiem, ale także dla zachowania ogólnego zdrowia.

Pielęgnacja przy trądziku różowatym

Kluczowa w leczeniu trądziku różowatego będzie odpowiednia pielęgnacja. Ważna jest ochrona słoneczna – badania wykazały, że nadmierne nasłonecznienie zaostrza trądzik u zdecydowanej większości pacjentów, dlatego stosowanie kremu zawierającego filtry UV i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce jest niezbędne w skutecznym eliminowaniu trądziku różowatego. Istotne jest także regularne, ale delikatne oczyszczanie skóry – osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny zapomnieć o mechanicznych peelingach i tarciu skóry, a zamiast tego stosować delikatne oczyszczające mleczka i płyny do twarzy. Pozytywne efekty może przynieść też rezygnacja z użycia pieniących się detergentów takich jak SLS, które dodatkowo podrażniają skórę.

Polecamy przeczytać artykuł na stronie hpvwirus.pl: http://hpvwirus.pl/kremy-tradzik-rozowaty/

Jeśli mimo tych kroków trądzik dalej się zaostrza, należy udać się do dermatologa, który również nam doradzi, co pomaga na trądzik różowaty. Trądzik różowaty często leczy się antybiotykami, takimi jak tetracykliny, które hamują procesy zapalne w skórze. Często stosowane są także retinoidy – stosowane również w leczeniu ropnego trądziku młodzieńczego i hormonalnego – które blokują pracę gruczołów łojowych. Zdecydowanie odradzane są natomiast maści sterydowe, które rozszerzają naczynia krwionośne i mogą tylko pogorszyć stan pacjenta.

Na trądzik różowaty najbardziej pomaga odpowiednia pielęgnacja połączona z dobrymi nawykami i ograniczeniem używek. Należy pamiętać o tym, że kiedy zmagamy się z rosaceą, kluczowa jest delikatna pielęgnacja, i unikanie ekstremalnych temperatur, ekspozycji słonecznej i dużej ilości kosmetyków kolorowych. Najważniejsze to nie poddawać się – przy odpowiedniej trosce o skórę uniknięcie blizn nie powinno stanowić problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *