Przyczyny braku miesiączki

Brak okresu zgodnie z wypadającym dniem cyklu to powód do zastanowienia. Wiele kobiet automatycznie kieruje swoje myśli wówczas ku ciąży, chociaż jest to tylko jedna z wielu możliwości. Miesiączka potrafi spóźniać się nawet kilka tygodni, chociaż kobieta nie nosi pod swoim sercem nowego życia. Jest to sytuacja, której nie należy lekceważyć. Dokładnie badania są w tym przypadku nie tylko wskazane, ale wręcz obowiązkowe.

Pierwsze badanie można wykonać samodzielnie i ma ono na celu potwierdzenie lub wykluczenie wspomnianej ciąży. Około dziesięciu dni – w zależności od wybranego testu – po potencjalnym zapłodnieniu można już zrobić test, chociaż jeszcze skuteczniejsze i pewniejsze będzie badanie krwi beta HCG. A jeśli to jednak nie ciąża?

Wówczas trzeba szukać przyczyny dalej. W przypadku kobiet po czterdziestym roku życia jest ona czasem prozaiczna, związana z rozpoczynającą się menopauzą. W tej sytuacji okres staje się najpierw mocno nieregularny, aż stopniowo całkowicie zanika.

Brak miesiączki

Niebagatelny wpływ na powstawanie wielu chorób, dolegliwości, ale także na brak miesiączki ma stres. Czasem towarzyszy on nieudanym próbom zajścia w ciąże. Swoją droga blokada psychiczna nierzadko powoduje właśnie tę sytuację pierwotną. Pozbycie się stresu, na przykład poprzez terapie psychologiczne, naprawdę jest w stanie rozwiązać bardzo dużo problemów.

Po więcej informacji sprawdź zaprzyjaźniony portal https://miesiaczka.net.pl/

Nieregularna miesiączka

Problemy z regularną miesiączką mogą mieć także związek ze stosowanymi farmaceutykami. Część leków, a wśród nich także specyfików ogólnodostępnych bez recepty, może rozregulować cykl miesiączkowy. Im silniejszy medykament, tym większe ryzyko zaburzeń. Nie można zatem pominąć tej potencjalnej przyczyny, w sytuacji, gdy okres się spóźnia.

Zablokować krwawienie miesiączkowe mogą nie tylko leki, ale też niektóre choroby, które są nimi leczone. Powszechnie zdarza się, że z regularnością cyklu mają problem kobiety z chorą tarczycą. Ogólnie, nieprawidłowa gospodarka hormonalna okresu może powodować spóźnianie się miesiączki. Jest to przypuszczalnie jedna z najczęstszych przyczyn tego stanu, stąd też doświadczony lekarz na wstępie powinien zlecić badania hormonów.

Na wiele przypadków spóźniającego się okresu kobiety wpływają bezpośrednio. Wiąże się to z zaburzonym cyklem dobowym funkcjonowania. Bardzo często na przypadłość skarżą się panie, które podjęły intensywne próby odchudzania. W takiej sytuacji tok pracy organizmu ulega całkowitemu wywróceniu, co nierzadko objawia się także poważnymi wahaniami cyklu menstruacyjnego.

Menstruacja zależy od Ciebie

Podobnie rzecz wygląda w przypadku intensywnego wysiłku – czy to w czasie pracy, czy podczas uprawiana sportu. Przemęczenie, nagłe zmiany fizyczne, takie jak rozwój mięśni, rozregulowują. Nic zatem dziwnego, że zmianie ulega także to, co z definicji powinno być najbardziej przewidywalne.

Można zatem stwierdzić, że w wielu przypadkach za nieregularny okres odpowiada całościowy brak stabilizacji organizmu. Nie jest rzadkością, że menstruacja nie pojawia się na przykład w czasie podróży, po dłuższym okresie intensywnych nadgodzin w pracy czy przy przeprowadzce.

Jak zatem widać, ciąża nie jest jedynym powodem braku miesiączkowania. Rzecz jasna, tę okoliczność można i należy łatwo zweryfikować w pierwszej kolejności. Niekiedy stan braku okresu jest przejściowy, niekiedy – mimo wdrożonego leczenia i postępowania – permanentny. Warto dokładnie kontrolować swój organizm, niemniej sytuacja taka rzadko zwiastuje poważniejszą dolegliwość. Ewentualne niepokojące objawy, zwłaszcza jeśli współegzystują ze spóźniającą się miesiączką, należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *