Salmonella – fakty i mity

jajka zarażone salmonellą

Salmonella – z czym nam się kojarzy to słowo? Większości z nas od razu zapala się lampka w głowie, że to chyba jakiś pasożyt, co jest zdecydowanie błędnym stwierdzeniem. Innym, że coś związanego z jajkami, co już bardziej odpowiada prawdzie. Jednak wiele osób ciągle myśli, że salmonelloza to choroba pasożytnicza, co nie jest prawdą. Warto zatem poznać tego przeciwnika – tylko wtedy będziemy umieli z nim skutecznie walczyć.

1. Salmonelloza to choroba pasożytnicza

Jest to zdecydowanie fałsz. Salmonelloza to choroba bakteryjna, spowodowana pałeczką gram- ujemną, z grupy pałeczek para durowych. Jak dochodzi do zakażenia? Zakazić się możemy poprzez wodę, albo pożywienie skażone odchodami zakażonych zwierząt. W praktyce najczęściej dochodzi do zakażenia poprzez spożycie surowych jajek, nieodpowiednio przygotowanego mięsa drobiowego, albo nieumycie rąk po toalecie czy przygotowywaniu posiłku.

2. Przed salmonellozą nie da się obronić

To zdecydowanie fałsz. Przede wszystkim podstawową zasadą profilaktyki przeciw salmonellozie (więcej o tym tutaj: http://studiowizazueffect.pl/poradnik/salmonella-sie-czego-bac/) jest dbanie o higienę. Konieczne jest przede wszystkim dokładne przegotowywanie wody, obróbka pokarmu, gotowanie, smażenie czy pieczenie mięsa oraz mycie rąk. Szczególnie warto nauczyć dzieci tych ważnych dla zdrowia nawyków.

3. Objawy salmonelli to biegunka, wymioty, ból brzucha i nudności

Generalnie jest to prawda, jednak te dolegliwości pojawiają się tylko w najbardziej klasycznej postaci salmonellozy, jaką jest postać żołądkowo – jelitowa. Tu pojawić się może także gorączka, albo stan podgorączkowy oraz ból w podbrzuszu, często po prawej stronie. Tę postać należy konieczne różnicować z innymi przyczynami zatruć pokarmowych oraz z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Warto jednak wspomnieć o tym, że zdecydowanie nie jest to jedyna postać salmonellozy. Ta podstępna choroba może bowiem także dawać objawy narządowe, najczęściej występujące pod postacią stanów zapalnych poszczególnych narządów. Możemy mieć zatem zapalenie gardła, otrzewnej, zapalenie płuc itd.

Najgorsza jest postać septyczna. Objawia się odwodnieniem, wysoką gorączką, licznymi powikłaniami, hipotonią, zaburzeniami świadomości. Należy mieć na uwadze fakt, że jest to postać niebezpieczna dla życia i zdrowia!

4. Leczenie salmonelli polega na antybiotykoterapii

To nie do końca jest prawdą. Postać najbardziej klasyczna, czyli żołądkowo – jelitowa leczona jest wyłącznie objawowo. Podanie antybiotyku może spowodować przejście choroby w stan utajony, co jest dość niebezpieczne. Szczególne zaś znaczenie w leczeniu objawowym ma właściwe nawadnianie pacjenta oraz dieta. W przypadku salmonelli narządowej i septycznej podaje się już antybiotyki.

5. Salmonella u dzieci wygląda podobnie jak u dorosłych

Generalnie rzecz ujmując jest to prawda, choć nie do końca. U dzieci mogą wystąpić wszystkie opisane wyżej postacie salmonellozy, pojawią się też podobne objawy. Należy jednak pamiętać o tym, że mogą one być mniej specyficzne, co czyni salmonellę trudniejszą do rozpoznania. Ponadto u dzieci istnieje większe ryzyko odwodnienia podczas biegunki czy wymiotów, dlatego konieczna jest czasami hospitalizacja.

6. Do rozpoznania salmonellozy wystarczą charakterystyczne objawy

Zdecydowanie nie. Przede wszystkim – nie ma czegoś takiego, jak charakterystyczne objawy salmonelli. Dlatego też konieczne jest badanie kału na obecność bakterii, które trzeba dodatkowo powtórzyć kilka razy, ponieważ nawet w aktywnym okresie choroby bakterię nie zawsze da się wykryć w kale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *