
Czym jest ostroga piętowa
Schorzenia ortopedyczne stóp mogą być dość uciążliwe dla pacjentów, jednak ważne staje się szybkie zdiagnozowanie problemu oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Jedną z chorób, którą coraz częściej diagnozuje się u pacjentów, jest ostroga piętowa. Jakie objawy ostrogi piętowej powinny zaniepokoić pacjenta oraz jakie metody leczenia są najczęściej podejmowane przez lekarzy ortopedów?
Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to choroba, która pojawia się, gdy uszkadza się ścięgno łączące kość piętową ze ścięgnem, które jest wykorzystywane przy chodzeniu. Uszkodzenie ścięgna może nastąpić przy noszeniu niewygodnych butów. Często do jego uszkodzenia dochodzi ze względu na zbyt wysoką masę ciała pacjenta.
Stan zapalny sprawia, że na pięcie odkłada się tkanka wapienna, którą można rozpoznać po charakterystycznej narośli, przypominającej ostrogę. Podobne objawy dają inne choroby, które jednak mają nieco inne podłoże niż tylko drażnienie ścięgna. Ból przy ostrodze piętowej pojawia się w środkowej części pięty, głównie od strony podeszwy. Ostroga piętowa powstaje w obrębie ścięgna, które się skurcza i rozkurcza w czasie chodzenia.
Objawy ostrogi piętowej
Pierwsze objawy ostrogi piętowej – które dokładnie opisano na stronie ostrogapietowa.net.pl wiążą się z bólem w piętowej części stopy, które pojawiają się przy chodzeniu. Jeśli ból występuje sporadycznie, wówczas pomaga tak zwane rozchodzenie. W następnych etapach rozwoju choroby ból pojawia się także w nocy, w czasie snu oraz pryz siedzeniu.
Warto pamiętać, że choroba dotyka głównie osób aktywnie uprawiających niektóre dyscypliny sportu, głównie bieganie, grę w siatkówkę czy tenis, oraz osoby starsze ze względu na różne deformacje stóp, do jakich dochodzi wraz z wiekiem. Bardzo często na ostrogę piętową chorują osoby z nadwagą, u których pojawia się jednocześnie płaskostopie poprzeczne.
Leczenie ostrogi piętowej
Diagnozowanie ostrogi piętowej polega na obejrzeniu zmienionej chorobowo pięty oraz na prześwietleniu jej. Samo leczenie ostrogi piętowej podzielone jest na kilka etapów. Początkowo stosuje się odpowiednio dobrane obuwie, które nie będzie podrażniać stopy. Lekarz może również przepisać leki przeciwzapalne, które przyjmuje się doustnie.
Stosowanie przeciwzapalnych maści i kremów może nie przynieść odpowiedniego efektu ze względu na grubość tkanki tłuszczowej, która przykrywa stopę (w okolicach pięty jej grubość sięga nawet 2 cm).
Farmakoterapię uzupełnia fizykoterapia, oparta na regularnym uprawianiu określonych ćwiczeń. Często także wykorzystuje się ultradźwięki. Dobre efekty daje także masaż, który rozciąga ścięgno w stanie zapalnym. Ortopeda może również rekomendować stosować żelowych wkładek pod pięty oraz w ogóle wkładek do butów. Proces leczenia trwa od 3 do 6 miesięcy, a jego efektem jest minimalizowanie dolegliwości bólowych.
Dalsze leczenie ostrogi piętowej
Jeśli po 6 miesiącach ból nie mija, zaleca się stosowanie na noc specjalnych ortez, których zadaniem jest rozciągnięcie ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego. W skrajnych przypadkach sięga się po laserowe zabiegi, rozbijające odłożoną w okolicach ścięgna tkankę kostną. Regularnie stosowane ćwiczenia powinny być wykonywane trzy razy dziennie, przy czym jeśli stopy są zmęczone, to należy odpocząć przez około 20 minut, a dopiero potem wykonać ćwiczenia. Do podstawowych ćwiczeń, jakie należy wykonywać przy zdiagnozowanej ostrodze piętowej, należą ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki, ćwiczenia rozciągające rozcięgna podeszwowe oraz ćwiczenia masujące stopę, w których wykorzystuje się niewielkie piłeczki lub butelkę.