Znamiona barwnikowe

 

Znamiona barwnikowe występują u 90% z nas i zazwyczaj są to zmiany skórne o charakterze łagodnym. W żadnym wypadku pieprzyków nie wolno jednak bagatelizować bowiem to właśnie one są najczęściej przyczyną powstania czerniaka, czyli najbardziej niebezpiecznego nowotworu skóry.

Niestety, profilaktyka zapobiegawcza nie jest przez Polaków powszechnie stosowana, nie można też mówić o jej pełnej skuteczności. Właśnie dlatego nowotwór skóry jest zazwyczaj diagnozowany już w zaawansowanym stadium choroby i wiąże się z dużym wskaźnikiem śmiertelności wśród pacjentów onkologicznych.

Okazuje się, że gdybyśmy znamiona kontrolowali regularnie i były one poddawane obowiązkowym badaniom to czerniak byłby wykrywany w początkowym stadium rozwoju. Wtedy całkowite wyleczenie nowotworu dotyczyłoby ponad 90% przypadków.

 

Jakie znamiona występują najczęściej?

 

Dermatolodzy jasno potwierdzają, że znamiona, które występują w większości na naszym ciele to zmiany łagodne. Pojawiają się zazwyczaj w miejscach odsłoniętych i tych, które narażone są na wzmożone działanie promieni słonecznych, czyli na twarzy, dekolcie, dłoniach i kończynach. Zwykle diagnozuje się znamię wrodzone, czyli to, które jest obecne na naszym ciele już od urodzenia. Zaobserwować je można już u małych dzieci. Mają charakter brodawkowaty, często porośnięte są włoskami. Ich kolor jest brązowy a struktura o nierównych brzegach. Chociaż rzadko zmieniają się w czerniaka skóry to lekarze zalecają ich wycięcie.

 

Niepokojące objawy

 

Warto wiedzieć, że usuwanie znamion powinno przebiegać jeszcze zanim dojdzie do objawów, które mogą świadczyć o zmianach nowotworowych.

„Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Zwykle usuwa się w pierwszej kolejności zmiany, które występują w miejscach narażonych na niekorzystne działanie promieni słonecznych czy lam wykorzystywanych w solariach bądź te, które powstały w miejscach szczególnie narażonych na urazy mechaniczne – na przykład na dłoniach czy w miejscu ocierania odzieży o skórę. Z reguły pieprzyki nie są przyczyną szczególnego dyskomfortu osoby, która je posiada, ewentualnie mogą wpływać na obniżoną samoocenę ze względów estetycznych.

Sprawdź także: OLEJ TAMANU – doskonały sposób na pielęgnacje cery

Pieprzyki o charakterze łagodnym nie bolą, nie pieką ani nie swędzą więc takie objawy powinny nas z całą pewnością zaniepokoić. Co więcej, na konsultację dermatologiczną powinniśmy umówić się w przypadku, kiedy pieprzyk krwawi bądź sączy się z niego inna wydzielina. Niebezpieczna może okazać się też zmiana wielkości znamienia, zmiana jest koloru, struktury czy też kształtu.

 

Usuwanie pieprzyków

 

Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta i odbywa się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Nie powoduje powikłań – mogą być nimi ewentualne blizny. Pacjent nie wymaga też hospitalizacji i może od razu wrócić do dotychczasowej aktywności. W przypadku zmian nowotworowych usuwa się znamię z dosyć dużym marginesem zdrowej skóry, by nie doszło do nawrotu choroby. Kontrole dermatoskopowe powinny odbywać się co 6-12 miesięcy.

źródła:

http://zabiegiestetyczne.net.pl/o-dermatologii/znamiona-barwnikowe/

http://medicinemag.pl/znamiona-barwnikowe-2/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *