Przyczyny łysienia plackowatego
Łysienie plackowate to jedna z najczęściej występujących przyczyn utraty włosów u ludzi młodych. Wylicza się, iż z powodu tego schorzenia włosy tracą przede wszystkim dzieci oraz dorośli, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Łysienie plackowate jest dysfunkcją o podłożu zapalnym. Efektem tego stanu jest uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów.
Stan zapalny pojawia się w skupiskach na skórze głowy, przez co włosy wypadają nierównomiernie, najczęściej pozostawiając łyse placki na skórze.
Ciekawostką jest przy tym fakt, iż wypadanie włosów zauważa się nie tylko na skórze głowy, ale dotyczyć też może brwi czy brody.
Dlaczego cierpimy na łysienie plackowate?
Łysienie tego rodzaju rozpoczyna się już w okresie dziecięcym jednak najgorsze skutki widoczne są pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Co więcej, łysienie tego typu może wystąpić u pacjentów w różnym wieku – statystyki mówią jednak, że najwięcej przypadków zdiagnozowano u osób młodych. Chociaż choroba ta jest powszechna to do dzisiaj nie potwierdzono jednoznacznej przyczyny jej występowania. Medycy podejrzewają, że łysienie plackowate jest dziedziczone i można tu mówić nawet o 60% przypadkach zachorowań. Okazuje się również, że leczenie wypadania włosów jest konieczne ze względu na dysfunkcje układu autoimmunologicznego – mieszki włosowe są atakowane przez organizm bowiem ten zaczyna uznawać je za „wroga”. Warto również podkreślić, że łysienie plackowate występuje niezwykle często w przebiegu bądź jako powikłanie innych chorób. Przyczyną może być również nieco bardziej prozaiczna – pacjentom, którzy uskarżają się na nadmierne wypadanie włosów po prostu brakuje odpowiedniego stężenia wartości odżywczych w organizmie. Dermatolodzy wskazują przede wszystkim na atopowe zapalenie skóry, bielactwo, Hashimoto, cukrzycę typu I czy toczeń rumieniowaty. I to nie wszystko bowiem zdaniem psychologów, leczenie łysienia jest wymagane z przyczyn psychodermatologicznych. Włosy wypadają wtedy na tle nerwowym czy w wyniku traumatycznych przeżyć.
Sprawdź także: Alergia na białko mleka
Jak rozpoznać łysienie plackowate?
Łysienie plackowate jest charakterystyczne bowiem włosy wypadają w skupiskach, pozostawiając na skórze głowy gołe ogniska łysienia. W początkowym stadium jest to zwykle jedno ognisko, o średnicy kilku centymetrów.
Dopiero w zaawansowanym stadium choroby powstaje ich więcej i zajmują większą powierzchnię skóry głowy. Co ciekawe, włosy odrastają, łysienie tego typu nie jest trwałe. Nowe włosy są jednak sporo cieńsze i na początku jasne, dopiero po kilku miesiącach odzyskują swoją naturalną barwę.