Główne przyczyny stwardnienia rozsianego
Stwardnienie rozsiane to schorzenie, które może mieć wiele przyczyn. Ich poznanie pozwala na zastosowanie właściwej do przypadku formy leczenia.
Autoimmunologiczne reakcje organizmu
Podstawową przyczyną stwardnienia rozsianego jest reakcja autoimmunologiczna organizmu. W jej efekcie układ odpornościowy niszczy osłony mielinowych włókien nerwowych. Są one rozpoznawane bowiem przez organizm jako ciała obce. Organizm w ten sposób reaguje na występowanie potencjalnego zagrożenia dla jego prawidłowego funkcjonowania.
Predyspozycje genetyczne
Wystąpieniu stwardnienia rozsianego sprzyja genetyka. Takie schorzenie, jak stwardnienie rozsiane boczne może być efektem zmian występujących w chromosomach 6 i 14 DNA. Wśród osób, które w swojej rodzinie miały przypadki stwardnienia rozsianego, ryzyko zachorowania na tę chorobę jest często 10-krotnie wyższe niż w przypadku osób, u których wśród członków rodzin nie odnotowano nieprawidłowości w zakresie chromosomów 6 i 14.
Wpływ wirusów na zachorowanie na stwardnienie rozsiane
Również działanie różnego rodzaju wirusów może wpłynąć na zachorowanie na stwardnienie rozsiane. Jeszcze do niedawna uważano, że na stwardnienie rozsiane mogą zachorować osoby, które dotknął wirus paragrypy, różyczki, odry lub opryszczki.
Obecnie dominującą teorią w zakresie zachorowania na stwardnienie rozsiane, związanego z wirusami, jest teoria dotycząca opryszczkowego zapalenia mózgu, które nie było w odpowiedni sposób leczone. Opryszczkowe zapalenie mózgu to schorzenie, które rozpoczyna się od zakażenia jamy ustnej, warg lub nosa, a następnie przedostaje się ono do mózgu poprzez splot nerwowy trójdzielny. Im szybciej skonfrontuje się te objawy z lekarzem i zastosuje właściwe leczenie, tym ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane będzie mniejsze.
Inne czynniki ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane może być efektem stresu (chociaż do dnia dzisiejszego nie zostało to udowodnione naukowo). Ponadto wśród czynników ryzyka wymieniany jest także wiek (powyżej 40. roku życia), płeć (na stwardnienie rozsiane znacznie częściej zapadają kobiety) oraz wiek i kolor skóry (stwardnienie rozsiane występuje głównie wśród przedstawicieli rasy białej z Europy oraz z Ameryki Północnej). Również na wystąpienie stwardnienia rozsianego może wpływać niski poziom kwasu moczowego w organizmie, palenie papierosów oraz chorowanie na inne schorzenia autoimmunologiczne.
Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego często nie są widoczne gołym okiem. Dopiero w późniejszym etapie schorzenia stwardnienie rozsiane objawy daje na tyle istotne, że osoba, która jest nim dotknięta udaje się do lekarza. Dlatego tak niezwykle istotna jest znajomość czynników ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane. Szczególnie osoby z predyspozycjami genetycznymi powinny zwrócić uwagę na występowanie niepokojących objawów. Ryzyko zachorowania jest u nich zdecydowanie największe i odpowiednio szybka reakcja jest w stanie mocno zahamować rozwój choroby.
Plus jest taki, że medycyna ostro poszła do przodu i teraz jest tak, że leki na stwardnienie rozsiane po prostu działają. Bo wcześniej można było sobie brać cokolwiek, człowiek płacił kupę kasy, a efektów często nie było kompletnie żadnych.
Najpierw ktoś te leki musi podać… a w przypadku choroby takiej, jak stwardnienie rozsiane objawy są nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka. Nawet niektórzy lekarze mają problemy z postawieniem właściwej diagnozy, więc nie ma się co napalać, że w wielu przypadkach odkryją szybko co się dzieje.