Kłykciny kończyste

Do zarażenia wirusem HPV dochodzi poprzez stosunki seksualne i uznaje się, że wystarczy jedna inicjacja z nosicielem, by się zarazić.

„W ostatnich latach lekarze specjaliści obserwują stały wzrost zachorowań. Zmniejsza się też średnia wieku pacjentów, którzy zmagają się z efektami zakażenia wirusem HPV po raz pierwszy. Nieznane są jednak dokładne statystyki zachorowań, bo wielu pacjentów nie zgłasza się do lekarza z tym problemem. Niestety, sprawia to też, że czasem przychodzą, gdy objawy są już bardzo zaawansowane”

– mówi lek. med. Monika Konczalska, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Warto przy tym dodać, że średnia wieku osób zarażonych to 17 lat, bo to właśnie wtedy dochodzi  statystycznie do „pierwszego razu”. Uznaje się dodatkowo, że już połowa studentek w Polsce nosi wirus HPV.

Niepocieszający przy tym wszystkim jest fakt, iż najczęściej wirus nie daje żadnych objawów więc nosiciele zarażają nieświadomie. Niektórzy nie wiedzą nawet o istnieniu HPV bowiem tak szybko jak pojawia się on w organizmie to zostaje przez niego samoistnie wyparty. U osób z niską odpornością wirus HPV doprowadza do niebezpiecznych powikłań. Po kilku miesiącach aż u 9% nosicieli dochodzi do pojawienia się kłykcin kończystych, które nieleczone prowadzą do nowotworu.

Sprawdź także: mikronakluwanie przywroci mlodosc skorze.

Powikłania HPV

Kłykciny kończyste to następstwo wirusa HPV. Te pojawiają się na genitaliach w postaci niewielkich krostek, które mają tendencję do łączenia się w skupiska. Wtedy tworzy się ciemnobrunatna skorupa, przypominająca kalafiora czy koguci grzebień. I chociaż kłykciny nie bolą ani nie swędzą to są niezwykle nieestetyczne. Chorzy rezygnują z aktywności seksualnej i stają się wyobcowani. Ponieważ kłykciny kończyste pojawiają się na narządach intymnych to jest to problem niezwykle wstydliwy a pacjenci zgłaszają się do specjalistów dopiero w fazie zaawansowanej – wtedy jest już nierzadko za późno, bo w wykwitach skórnych utworzyły się już komórki rakowe.

Jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Wykwity skórne są typowe, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. To zmiany w postaci krostek o ciemnoczerwonym bądź jasnoróżowym zabarwieniu. Krostki lubią łączyć się w skupiska, przez co tworzą skorupę, która swoją strukturą przypomina kalafiora. W najgorszej postaci kłykciny rozwijają się u kobiet ciężarnych bowiem wtedy tworzy się tzw. koguci grzebień nierzadko zasłaniający całe wejście do pochwy; narośla rozprzestrzeniają się w bardzo szybkim tempie.

U kobiet kłykciny pojawiają się na sromie, łechtaczce, cewce moczowej czy szyjce macicy. U mężczyzn natomiast zmiany skórne najczęściej zobaczyć można na prąciu i żołędziu, rzadko występują na worku mosznowym i cewce moczowej. U wszystkich może dojść do przeniesienia wykwitów na odbyt bądź do jamy ustnej.

Najczęściej leczy się je miejscowo natomiast doskonałe efekty osiąga się stosując terapię łączoną z laseroterapią bądź krioterapią na czele. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby konieczna staje się operacja chirurgiczna, która polega na wycięciu zmian skórnych. Nie ma jednak pewności, że do nawrotu choroby nie dojdzie – wirus HPV nadal jest w organizmie pacjenta więc ryzyko ponownego wystąpienia kłykciny jest bardzo duże.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem MEDICINE MAG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *