Czym zajmuje się reumatolog?

Czym zajmuje się reumatolog?

Reumatolog to medyk, którego główną specjalizacją są choroby reumatologiczne. Specjalista tego rodzaju zajmuje się zarówno rozpoznaniem, zapobieganiem jak i leczeniem schorzeń dotyczących stawów, kości oraz tkanki łącznej.

Diagnoza

Do najczęściej diagnozowanych chorób, z jakimi ma do czynienia reumatolog zalicza się zwyrodnienia kości i stawów, reumatoidalne zapalenia stawów, usztywniające zapalenia stawów, toczeń rumieniowaty, dna moczanowa bądź dna moczanowa.

Zmagasz się z podobnymi problemami? Sprawdź!

Niestety, choroby z zakresu reumatologii są zawsze bardzo niekomfortowe dla pacjenta i wiążą się najczęściej z silnym bólem. Właśnie dlatego reumatolog powinien jak najszybciej rozpoznać przyczynę choroby i ją niwelować. Co więcej, jego zadaniem jest opieka nad pacjentem w trakcie całego leczenia oraz profilaktyka, by do nawrotu choroby nie doszło – coraz częściej tak właśnie się dzieje.

Jaka kuracja

To właśnie od rodzaju choroby reumatologicznej zależy kuracja. Reumatolog może zalecić farmakoterapię bądź rehabilitację. Powodzeniem cieszą się również masaże czy naświetlanie. Wspomagająco stosuje się zawsze domowe sposoby, które skutecznie mogą łagodzić ból.

Głównym zadaniem reumatologa jest zapobieganie rozwoju choroby oraz niwelowanie jej objawów tak, by pacjent był zdolny do powrotu do dawnej aktywności fizycznej. Ponieważ leczenie jest długookresowe a niestety choroby z zakresu reumatologii lubią nawracać, konieczna jest stała kontrola lekarska i opieka nad pacjentem w długim okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *