Dziecięce choroby psychiczne

Dziecięce choroby psychiczne

psychiatra dziecięcy

 Zaburzenia psychiczne u dzieci występują częściej niż u osób dorosłych. Wpływ na to ma przede wszystkim nieradzenie sobie z nieznanymi jeszcze emocjami bądź nowymi bodźcami, na które najmłodsi nie są przygotowani.

W takich przypadkach mówić można o nerwicy natręctw, stanach lękowych czy depresji. Innym rodzajem choroby psychicznej będzie natomiast na przykład schizofrenia, która może być na przykład dziedziczona.

Jakie objawy?

Ciekawostką jest natomiast fakt, iż początki większości zaburzeń dają takie same objawy. Nierzadko są one trudne do zdiagnozowania u bardzo małych dzieci, ale trzeba wiedzieć, że doświadczony psychiatra dziecięcy będzie w stanie rozpoznać nieprawidłowości w zachowaniu już u niemowląt.

Co ważne, szereg zaburzeń na tle psychicznym może być całkowicie wyleczalna natomiast istotnym jest, by ich leczenie rozpoczęło się jak najszybciej. Dzięki temu zapobiega się rozwojowi choroby i nie dopuszcza do trwałych zmian.

Choroby psychiczne u dzieci rozpoznaje się najczęściej na podstawie ich obserwacji a każde odmienne od standardów zachowanie powinno wzbudzić niepokój. Do pierwszych objawów, które mogą być symptomem zaburzeń na tle psychicznym zalicza się na przykład społeczne wycofanie, uciekanie wręcz od kontaktów z otoczeniem, zamknięcie w swoim świecie. Dla odmiany, dzieci zaburzenia psychiczne mogą manifestować agresją bądź nadpobudliwością.

Rola rodziców

Rodzice na pewno powinni zwrócić się do specjalisty, jakim jest psychiatra dziecięcy jeśli tylko u dziecka pojawia się problemy z logicznym myśleniem, koncentracją uwagi czy sygnalizuje ono omamy czy urojenia. Kolejnym objawem mogą być przewlekłe biegunki i wymioty, drżenie ciała, nadmierna bladość czy zaczerwienienie skóry. Bardzo często dziecko uskarżać się może na bóle brzucha i głowy, jest nieporadne i ma problemy z mową. Dzieci z zaburzeniami są podatne na różnego rodzaju nawyki – te z nerwicą mogą na przykład obgryzać paznokcie.

 Artykuł ten ma jedynie charakter poglądowy. Nie zastapi on wizyt u lekarzy specjalisty. Psychiatra dziecięcy może rozwiać wasze wszystkie wątpliwości. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *