Trądzik różowaty
Trądzik różowaty jest chorobą dermatologiczną, która wymaga bezwzględnego leczenia. Okazuje się, że chociaż to choroba skórna, które z pozoru nie może wywoływać stanu zagrażającemu ogólnemu stanu zdrowia organizmu czy nawet życia to nieleczona staje się niezwykle niebezpieczna. W skrajnych przypadkach, kiedy dojdzie do zaawansowania choroby i pojawienia się jej postaci ocznej, pacjent może nawet stracić trwale wzrok.
Jak rozpoznać chorobę?
Początkowe objawy mogą wdawać się mylące. Nie sprzyja zresztą fakt, iż trądzik różowaty może rozwijać się przez kilkadziesiąt lat a wzmożone objawy wystąpią dopiero około 40-50 roku życia. We wstępnej fazie pojawia się zaczerwienienie twarzy i jej podrażnienie, które jednak jest tylko czasowe. Dopiero w późniejszym etapie rumień nie znika praktycznie wcale, na twarzy da się zauważyć popękane naczynka i skórne wykwity w postaci czerwonawych krostek, wypełnionych gęstawym płynem. Skóra zaś jest skłonna do podrażnień i alergii.
Po zastosowaniu nieodpowiednich kosmetyków może pojawić się obrzęk, skóra staje się świecąca, może swędzieć, piec i szczypać. Trądzik różowaty nadaje się do leczenia w każdej fazie choroby natomiast im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym większa skuteczność kuracji i szybsze wyleczenie. Pamiętajmy jednak, że trądzik tego rodzaju ma tendencje do nawrotów.
Kto choruje?
Ogólnie to nawet 10% światowej populacji natomiast dane te mogą nie być dokładne. Wiadomo na pewno, że częściej chorują kobiety chociażby ze względu na zaburzenia hormonalne jednak to u mężczyzn zauważa się ten trądzik w najcięższych postaciach.
Aż 30% pacjentów, u których zdiagnozowano trądzik różowaty cierpi na jego postać oczną. Wtedy konieczne jest spójne leczenie pod kontrolą dermatologa oraz okulisty. Statystycznie rzecz ujmując, trądzik różowaty występuje częściej u osób z I lub II fototypem skóry oraz u tych, którzy w okresie dojrzewania borykali się z trądzikiem młodzieńczym.
Sprawdź także: Jak wyleczyć trądzik różowaty
Pamiętajmy, że przyczyną mogą być też uwarunkowania genetyczne. Leczenie trądziku różowatego Niestety terapia nie jest prosta i wymaga cierpliwości oraz systematyki. Lekarz dobiera odpowiednią metodą biorąc pod uwagę obszar zajętej trądzikiem skóry twarzy czy stopień zaawansowania choroby.
W pierwszej kolejności należy skłaniać się ku farmakoterapii – to głównie maści do smarowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Leczenie może odbywać się też wielotorowo. Dobre efekty daje też krioterapia, laseroterapia czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, na przykład mikrodermabrazja, czyli dogłębne złuszczanie zrogowaciałego naskórka. W skrajnych przypadkach konieczne staje się leczenie chirurgiczne.
Warto dodać, że od pacjentów ze zdiagnozowanym trądzikiem różowatym wymaga się wyjątkowej dbałości o higienę skóry twarzy. „Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia. Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych” – mówi dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica.
Źródła: