Czy łysienie jest odwracalne?

Czy łysienie jest odwracalne?

 

Łysienie to przede wszystkim problem mężczyzn, okazuje się, że to właśnie oni cierpią najczęściej z powodu nadmiernego wypadania włosów. Według statystyk, aż 40% tych, którzy ukończyli 50 rok życia uskarża się na całkowitą bądź częściową utratę włosów na skórze głowy.

Łysienie można podzielić na to odwracalne, czyli takie, w procesie którego włosy odrastają jak również nieodwracalne, czyli to, w przypadku którym włosy traci się już na zawsze.

Według trychologów, czyli lekarzy specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu łysienia, to odwracalne jest najczęściej skutkiem urazów mechanicznych, zatruć toksycznych, przyjmowania niektórych rodzajów leków (na przykład chemioterapii w walce z nowotworem), chorób, takich jak grzybica skóry, zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witamin (w tym żelaza).

Wypadanie włosów jest natomiast procesem nieodwracalnym, jeśli następuje w wyniku znamion naskórkowych, poparzeń, niedorozwoju skóry, trądzika martwiczego, nowotworu skóry bądź liszaja płaskiego.

Sprawdź także artykuł : Skuteczne leczenie łysienia

Pamiętajmy również, że łysieć mogą nie tylko mężczyźni. Na to schorzenie cierpią również kobiety. U nich utrata włosów jest zazwyczaj odwracalna i przebiega w procesie nadmiernego stresu, szkodliwego wpływu środowiska atmosferycznego, dymu tytoniowego, różnego rodzaju chorób czy  urazów mechanicznych.

Jak leczyć łysienie?

 

Wiele zależy od przyczyny utraty włosów. Co ważne, ta sama choroba może przebiegać zupełnie inaczej u mężczyzn i u kobiet. Przykładem może być łysienie androgenowe, w wyniku którego mężczyźni tracą w pierwszej kolejności włosy u nasady głowy oraz przy czole. Kobiety natomiast cierpiąc na tą samą przypadłość zauważają łysienie równolegle na całej skórze głowy.

Specjaliści, którzy oferują leczenie wypadania włosów zgodnie uznają, że terapia musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ważna jest przyczyna łysienia i proces wypadania włosów. Zupełnie inaczej leczy się kobiety, inaczej mężczyzn. Terapię rozpoczyna się od zdiagnozowania przyczyny utraty włosów na skórze głowy i w pierwszej kolejności stara się ją zniwelować, dopiero później odbywa się kuracja, której celem jest odbudowa mieszków włosowych i wspomaganie ich porostu.

Co ważne, w większości przypadków leczenie łysienia jest skuteczne i włosy odrastają natomiast jest to proces długotrwały, zazwyczaj kilkuletni. Pierwsze rezultaty zauważa się po średnio trzech miesiącach.

Jeśli terapia okazuje się być nieskuteczna bądź pacjent cierpi na łysienie nieodwracalne to jedynym sposobem na odzyskanie włosów jest ich przeszczep bądź dobranie właściwej peruki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *