Podział testów skórnych

Alergia wpływa na cały organizm, powodując powstanie stanu zapalnego, który stopniowo wpływa na degenerację i osłabienie organizmu. Dlatego tak ważne jest wczesne zareagowanie nawet na pozornie niegroźne objawy typu katar siennym, kaszel, zapalenie zatok, infekcje czy też dolegliwości gastryczne. Jeśli przestaniemy narażać organizm na drażniący go alergen, można przywrócić równowagę. W tym celu warto postawić na testy alergiczne. A jaki mamy wybór?

 

Dostępne testy alergiczne

 

Testy skórne niosą za sobą niewielkie koszty i szybkie wyniki, co sprawia, że są najbardziej popularne. Na takie testy składa się zestaw alergenów, który pod wpływem kontaktu ze skóra, pokazuje, czy dany alergen wywołuje reakcje alergiczne organizmu. Jeśli pacjent jest uczulony, to na potwierdzenie diagnozy lekarza, dojdzie do wystąpienia stanu zapalnego w miejscu wniknięcia alergenu w skórę. Testy skórne są zakładane na wewnętrznej powierzchni przedramienia lub na plecach, w miejscach niezmienionych zapalnie. Stosuje się w tym celu alergeny wystandaryzowane, a testy dzielą się na punktowe, śródskórne i naskórkowe.

Sprawdź także: Zioła, olej z czarnuszki, i pyłki pszczele. Poznaj naturalne metody walki z alergią

Testy punktowe

 

Test punktowy jest prosty i bezpieczny, lecz niestety mało czuły. Polega na nakładaniu na skórę pleców czy przedramienia kilku kropli rożnych antygenów. Każdą zakłada się w odstępach 3 cm. Do nakładania służy nożyk lub igła do testów punktowych, którą badający trzyma prawie równolegle do skóry pacjenta i delikatnie popycha nożyk przez kroplę alergenu tak, aby jego ostrze weszło w powierzchniową warstwę skóry bez powodowania krwawienia. Na jednym przedramieniu można wykonać 10-12 testów. Na wyniki nie trzeba długo czekać, ponieważ już do 20 minut pojawia się otoczony rumieniem bąbel, który świadczy o wystąpieniu reakcji alergicznej. Do oceny testu można się posłużyć porównaniem średnicy bąbla po alergenie do bąbla po histaminie. Im jest on większy, tym silniej się jest na dany alergen uczulonym.

 

Testy śródskórne

 

Innym testem skórnym jest test śródskórny, który jest bardziej pracochłonny, ale też bardziej czuły i precyzyjny. Polega na nabraniu alergenów do strzykawek i wprowadzeniu ich w powłoki skórne pacjenta. Po wstrzyknięciu wytwarza się podskórny pęcherzyk o średnicy 3-4 mm. Pierwsze wyniki dostępne a już po 20 minutach, a następnie po 6-8 i 24-48 godzinach, czyli tak zwana reakcja opóźniona. Dlatego ten rodzaj testu trwa stosunkowo dłużej.

 

Testy naskórne

 

Testy alergiczne naskórne sprawdzają działanie danego alergenu przy kontakcie ze skórą. Badający nakłada alergeny w postaci maści na skórę i zabezpiecza je przed działaniem czynników zewnętrznych.

Najczęściej sprawdza się w ten sposób reakcje na nikiel, gumę, balsamy, dezodoranty czy maści. Do testów wykorzystuje się specjalny plaster do pleców i ramion. Aby ocenić podrażnienie skórne wywołane alergenami, pacjent zgłasza się do przychodni po 2-3 dniach. Na wyniki trzeba więc czekać, ale badanie jest bardzo pomocne w diagnozowaniu alergii zawodowej oraz w diagnostyce kontaktowego zapalenia skóry.

Artykuł współtworzony z redakcją portalu http://zdrowecialomag.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *