Zabiegi fizjoterapeutyczne

Zabiegi fizjoterapeutyczne

Fizjoterapia jest szeroką dziedziną medyczną, w której skład wchodzą zabiegi oraz ćwiczenia fizyczne usprawniające kondycję fizyczną pacjenta. Do najczęściej wykorzystywanych terapii zalicza się w tym przypadku masaż – relaksacyjny bądź leczniczy a także typowa rehabilitacją.

Leczenie kontuzji

Tą stosuje się najczęściej po nagłych kontuzjach, urazach czy uszkodzenia partii kości, stawów bądź mięśni. Niezwykle popularną gałęzią fizjoterapii jest fizykoterapia. To terapia w oparciu o naturalne metody leczenia: dotykiem, światłem, prądem, temperaturą czy wodą. W ramach światłolecznictwa wyróżnia się zabiegi przy wykorzystaniu lampy soluxx oraz leczenie laserowe natomiast biorąc pod uwagę elektroterapię, szereg pacjentów korzysta z jonoforezy, prądów diadynamicznych, prądów interferencyjnych, prądów Kotza, prądów Tensa czy też prądów Traeberta.

Krioterapia

Nieocenioną techniką leczenia schorzeń bądź zapobiegania ich nawrotom jest również krioterapia, której istotą jest znaczne obniżanie temperatury ciała pacjenta. Często stosuje się też ultradźwięki i pole magnetyczne. Kolejną gałęzią fizjoterapii jest rehabilitacja, która zamiennie nazywana jest terapią manualną.

To przede wszystkim ćwiczenia fizyczne dobrane indywidualnie patrząc na stan i kondycję pacjenta a także schorzenie, na jakie cierpi.Coraz bardziej skuteczne okazują się być także zabiegi z zakresu kinezyterapii.

Tutaj wyróżnić możemy Vertertrac, metodę PNF, metodę McKenziego czy ćwiczenia metodą TerapiMaster. Należy pamiętać, że wykorzystanie technik wchodzących w skład fizjoterapii będzie różnić się w zależności od dolegliwości, na jakie cierpi pacjent. Wszystkie muszą być również wykonywane w obecności i pod stałą kontrolą wyszkolonego fizjoterapeuty.

Sprawdź także: Jak odzyskać sprawność fizyczną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *