Usuwanie blizn

Wśród blizn patologicznych wyróżnia się przerostowe, keloidy oraz blizny zanikowe. Przerostowe to te występujące najczęściej, w miejscu urazu jednak nigdy nie jest tylko problemem skórnym bowiem obejmuje również zmiany w naczyniach krwionośnych. Te keloidowe są dużo bardziej problematyczne bowiem mogą znacznie wykraczać poza granice miejsca urazu. Blizny zanikowe to najbardziej łagodna forma – są najpłytsze i powstają w wyniku stanu zapalnego skóry, na przykład są efektem przewlekłego trądziku.

Gdzie pojawiają się blizny?

Najczęściej zauważyć je można na skórze twarzy, w okolicach stawu skokowego, barku i wszędzie tam, gdzie rana powstaje poprzecznie względem linii napięcia skóry.

Na szczęście blizny nie są przyczyną chorób, nie są też zagrożeniem dla życia jednak przyczyniają się do ogromnego dyskomfortu psychicznego pacjenta, tym bardziej jeśli występują w miejscu widocznym. Co gorsza, usuwanie blizn nie zawsze jest skuteczne, nie ma też jednej metody ich likwidacji.

Dlaczego warto usuwać blizny?

Na początku są ciemne, czerwonawe, by później stopniowo się rozjaśniać. Blizna jest najczęściej płaska a skóra wokół nich jest wyraźnie naciągnięta. Proces wytworzenia się blizny w jej ostatecznej postaci może trwać nawet 2 lata. W tym czasie miejsce, w którym powstaje może szczypać, boleć bądź swędzieć powodując ogromny dyskomfort. Raz powstała blizna nie znika samoistnie, zawsze konieczne jest jej usunięcie.

Przede wszystkim powinno się usuwać blizny przerostowe i keloidy bowiem te mają tendencję do rozrastania a poza tym to właśnie one bolą najbardziej. Nierzadko blizny mogą być przyczyną kolejnych urazów, szczególnie wtedy gdy są wypukłe – to blizny patologiczne powstałe na przykład w wyniku poparzenia.

Jak usuwać blizny?

Nie ma jednej skutecznej metody natomiast jest wiele sposobów, z których warto skorzystać, by pozbyć się szpetnych blizn. O ich wykorzystaniu może decydować jedynie lekarz biorąc pod uwagę rodzaj blizny, miejsce jej powstania czy powierzchnię, jaką zajmuje na ciele.

Po więcej: -> http://redukcjablizn.pl/podzial-blizn/

Najczęściej wykorzystywaną metodą jest usuwanie blizn poprzez wykonanie operacji chirurgicznej a łagodniejsze i płytsze zmiany można próbować niwelować farmakoterapią, stosując kremy do smarowania miejscowego. Nierzadko przydają się też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, na przykład mezoterapię czy mikrodermabrazję.

Z innowacyjnych metod leczenia stosuje się krioterapię, laseroterapię, radioterapię czy presoterapię.

Najczęściej lekarz zaleca stosowanie kilku metod jednocześnie, zaczynając od tych najmniej inwazyjnych. Niestety, pacjent musi być nastawiony na to, że leczenie blizn jest zazwyczaj procesem długotrwałym a efekty nie zawsze będą zadowalające.

Pamiętajmy, że leczenie blizn jest niezwykle trudne bowiem te mają tendencję do nawracania. Lekarze powinni skupić więc całą uwagę na usuwaniu skutków a nie przyczyn. Konieczna jest trafna diagnoza, „bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy”

– podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://magazynwitalny.pl/

Źródła:

http://twojwenerolog.pl/inne/usuwanie-blizn/

http://www.artykulynazdrowie.net.pl/zabiegi/usuwanie-blizn/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *