Liszaj płaski

Czerwone bądź fioletowy grudki na skórze, jasno perłowe wykwity na błonach śluzowych czy gładkie, błyszczące blaszki zmian skórnych pojawiające się na owłosionej skórze głowy to najprawdopodobniej liszaj płaski. To jedna z najczęściej chorób dermatologicznych i jednocześnie jedna z najtrudniejszych do leczenia. Okazuje się, że dermatolodzy nadal nie poznali jednoznacznej przyczyny choroby więc leczenie przebiega najczęściej w oparciu o niwelowanie objawów, które potrafią być naprawdę uporczywe.

Dyskomfort pacjentów

Chorzy na liszaja płaskiego odczuwają podwójny dyskomfort. Przede wszystkim zmiany skórne są bardzo nieestetyczne i pojawiają się w miejscach narażonych na podrażnienie, na przykład na dłoniach, które dodatkowo są praktycznie cały czas odsłonięte.

Co więcej, wykwity powodują silny świąd, co utrudnia normalne funkcjonowanie chorych – drapanie niestety nie pomaga a jedynie zaostrza stany zapalne.

Warto również dodać, że liszaj płaski pojawia się w licznych odmianach i nie każdą da się wyleczyć. Wiadomo na pewno, że niewyleczalny jest liszaj na płytkach paznokciowych i mieszkach włosowych.

Sprawdź także: Jak odpowiednio dbać o skórę rąk?

Liszaj może mieć postać grudek na skórze w kolorze ciemno czerwonych bądź fioletowych i w takiej tez postaci występuje najczęściej. Skóra, na której pojawiają się takie wykwity dodatkowo się błyszczy, tworzą się tzw. blaszki. Najczęściej liszaj postępuje etapowo i występuje tylko na poszczególnych partiach ciała natomiast zdarza się również, że choroba pojawia się od razu w zaawansowanej formie a zmiany występują niemal na całym ciele.

Najcięższa jest odmiana nadżerkowa. To wykwity, które łączą się w duże powierzchnie na ciele – liszaj jest błyszczący, pojawia się świąd a nadżerki szybko się rozprzestrzeniają. Kuracja tej postaci może trwać nawet kilka lat.

Warto jeszcze wspomnieć o postaci liszaja na błonach śluzowych. W jamie ustnej, na spojówkach czy narządach płciowych liszaj pojawia się w postaci jasnych wykwitów. Należy dodać, że w tej postaci choroba występuje stosunkowo rzadko, na kobiecych narządach intymnych nie pojawia się praktycznie wcale, u mężczyzn zaś zmiany widoczne są na żołędziu.

Czy liszaj płaski można wyleczyć?

Liszaj na mieszkach włosowych i płytce paznokcia jest jak na razie nieuleczalny. W innej postaci najczęściej się go jedynie zalecza. Okazuje się bowiem, że aż w 95% choroba nawraca już pod dwóch latach od zakończenia pierwotnej terapii. Wpływ na to ma przede wszystkim niewiedza dotycząca przyczyny choroby, można leczyć jedynie objawy w sposób doraźny.

Właśnie dlatego tak ważne jest doświadczenie lekarzy – potwierdzają to zresztą dermatolodzy.

Terapię zawsze dobieramy indywidualnie, ponieważ przy liszaju płaskim niezwykle istotne są nawet najmniejsze szczegóły. W celu zapewnienia maksymalnego efektu terapeutycznego musimy więc stosować leczenie celowane, które będzie nacechowane mocą uzależnioną od wielu czynników. Wszystkim nam chodzi przecież o to, by pacjent jak najszybciej pozbył się dolegliwości i by był to efekt możliwie najbardziej trwały”

podkreśla dr Igor Michajłowski.

Najskuteczniejsze okazuje się być łączenie metod leczenia. Wraz z antybiotykoterapią ogólną wykorzystuje się farmakoterapię miejscową w postaci maści i roztworów przeciwzapalnych i przeciwświądowych. Taka kuracja trwa średnio 6 tygodni.

Źródła:

  1. http://medicinemag.pl/liszaj-plaski/
  2. http://twojwenerolog.pl/inne/liszaj-plaski/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *