Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest jednym z najczęściej spotykanych i najbardziej powszechnych dolegliwości wśród ludzi na całym świecie. Schorzenie to określa się również często mianem podagry. Jest ona jedną z najbardziej uciążliwych i wyczerpujących chorób artretycznych, która często zaskakuje znienacka. Jej początkowe objawy mogą wystąpić nagle, zazwyczaj w formie ataku bólowego, np. dużego palca u stopy.


W wyniku dny moczanowej wystąpić może również obrzęk u stóp oraz ogólna nadwrażliwość pacjenta. Jeżeli chory nie zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu, objawy mogą jeszcze bardziej nasilać się i kumulować. W tym czasie podagra może wyrządzić wiele krzywd w organizmie, np. stale uszkodzić stawy i ścięgna. Podagra najczęściej dopada mężczyzn po 40. roku życia i rzadko występuje u kobiet.

Czym spowodowana jest podagra?

Wystąpienie dny moczanowej związane jest z nadmiarem kwasu moczanowego we krwi. Jest to tzw. moczan sodu, którego obecność w organizmie nie jest potencjalnie szkodliwa i nie stanowi żadnego problemu. Bardzo wielu ludzi posiada we krwi jego znaczny procent, jednak nie każdy z nich choruje na podagrę. Jest to związane z konkretnym poziomem moczanu sodu, który nie może być po prostu zbyt wysoki. Jeżeli kwasu jest zbyt dużo, zaczyna on odkładać w tkankach niewielkie kryształy, które są naturalnym wynikiem krystalizacji. Stopniowo powodują one coraz więcej zniszczeń w organizmie, co w końcu prowadzi do ataku podagry i bólu.

Kto może zapaść na dnę moczanową?

Ryzyko wystąpienia podagry związane jest przede wszystkim ze stylem życia człowieka. Najbardziej narażone na dnę moczanową są osoby posiadające nadwagę, a także te nadużywające alkoholu. Wpływ na wystąpienie nadmiaru kwasu moczanowego mają również tzw. puryny, które obecne są w dużych ilościach chociażby w czerwonym mięsie oraz wielu rybach morskich. Z tego powodu osoby spożywające tego typu produkt w nadmiarze mogą mieć problemy artretyczne, czyli między innymi cierpieć na dnę moczanową. Odkładaniu się kwasu moczanowego sprzyjają również niektóre leki, które stosowane w nadmiarze powodują również wiele innych skutków ubocznych i wpływają na artretyzm.

Początkowe objawy podagry

Jednym z najpowszechniejszych objawów towarzyszących dnie moczanowej jest nocny atak bólu, który określany jest przez pacjentów chorych podagrę jako ostry i przeszywający. Ból ten najczęściej objawia się w dużym palcu u stopy lub jego okolicach, a także promieniuje na inne obszary stopy, takie jak np. kostka. Ataki mogą wystąpić również w kolanach i innych stawach, np. łokciach. Ból związany z dną moczanową jest bardzo wyczerpujący, nierzadko nasilający się przez wiele dni lub nawet tygodni. Ataki są również bardzo nieregularne, ponieważ mogą występować sporadycznie co kilka miesięcy lub tygodni, a później nie objawiać się przez wiele lat. Jednak podagra jest chorobą przewlekłą, dlatego nie wolno lekceważyć ataków i przerw między nimi, ponieważ w każdej chwili mogą powrócić. Leczenie dny moczanowej określane jest przez reumatologa.

2 thoughts on “Co to jest dna moczanowa?

  1. Każdy człowiek, który ma regularne ataki dny moczanowej może próbować różnych metod. Ale podstawą powinno być zawsze zgłoszenie się do reumatologa, bo tylko on może wybrać sposób leczenia dny moczanowej i przede wszystkim dać nadzieję, że uda się jej pozbyć.

  2. Dna moczanowa to nie reumatyzm. Poza tym lekarze w tym zakresie też nie mają wiele do zaoferowania, bo gdyby tak było, to już dawno dna moczanowa nie byłaby problemem medycznym, z którym ludzie nie potrafią sobie poradzić. Przecież leczenie dny opiera się głównie na zapobieganiu i łagodzeniu objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *