Kardiologia

Kardiologia

Kardiologia jest dziedziną medyczną, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wszelkich chorób serca. To również nauka o całym układzie krążenia – warto wiedzieć, że kardiologia w tym aspekcie jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycznych. Z drugiej strony choroby sercowo naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

Kardiologia dzieli się na dwie główne dziedziny. To kardiologia inwazyjna oraz nieinwazyjna a główna różnica polega na metodach leczenia różnych schorzeń, jaką wybiera kardiolog.

Kardiologia nieinwazyjna to przede wszystkim badania diagnostyczne. Ta inwazyjna zaś wykorzystuje metody ingerujące w organizm człowieka, by wybrać najlepszą metodę leczenia. W jej skład wchodzi także kardiologia interwencyjna, dzięki której możliwe jest natychmiastowe działanie w przypadku różnych schorzeń układu sercowo naczyniowego bez użycia skalpela i otwierania klatki piersiowej.

Odrębna dziedziną kardiologii jest kardiologia dziecięca. Wyspecjalizowany kardiolog w tym przypadku zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem pacjentów od 1 dnia ich życia aż do ukończenia 18 lat. Tutaj warto zwrócić przede wszystkim uwagę na wady wrodzone u dzieci, które mogą być niwelowane operacyjnie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *