Dna moczanowa – rozpoznanie, objawy, leczenie

Dna moczanowa to choroba funkcjonująca również pod nazwami: artretyzm, skaza moczanowa, podagra (gdy dotyka dużych palców u stóp). Przypadłość chorobowa charakteryzuje się nawracającymi regularnie epizodami ostrych zapaleń stawów. Stawy dotknięte dną moczanową stają się czerwone, obrzęknięte i gorące w dotyku. Dodatkowo sprawiają również ból podczas dotyku oraz próby poruszania się. Taki stan rzeczy powodowany jest przez nagromadzony w organizmie kwas moczowy, który krystalizuje się w okolicach stawów, wywołując ból oraz stany zapalne. Dnę moczanową w wywiadzie lekarskim potwierdza się po wykryciu w badaniach obecności kryształków.

Kogo atakuję?

Choroba częściej atakuje mężczyzn, choć również kobiety znajdują się w grupie ryzyka. Pierwszy raz objawia się zwykle między 45 a 60 rokiem życia, choć może również zaatakować przed trzydziestką (wtedy ma zwykle ostrzejszy przebieg). Kobiety są mniej narażone ze względu na zawartość innych hormonów w organizmie – te właściwie dla kobiet chronią organizm przed nagromadzeniem kwasu moczowego.

Sprawdź także: Nowotwór skóry – objawy, leczenie, zapobieganie

Do rozwoju podagry niezwykle często przyczynia się niewłaściwy tryb życia oraz dieta, która wzmaga produkcję szkodliwego kwasu. Ci, którzy na co dzień nie stronią od dużych ilości mięsa oraz alkoholu w przyszłości mogą spodziewać się komplikacji zdrowotnych w obrębie swoich stawów.

Leczenie?

Im wcześniej rozpocznie się odpowiednie leczenie, tym większa jest szansa na całkowity powrót do zdrowia. Podczas pierwszych ataków choroby, które bywają niezwykle ostre, leczenie sprowadza się go ograniczenia bólu odczuwanego przez pacjenta. Zwykle lekarze zalecają włączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czasem w połączeniu ze sterydami. Bardzo ważne jest leczenie chorób współistniejących. Po opanowaniu najbardziej dokuczliwych ognisk choroby należy dążyć do obniżenia stężenia kwasu moczowego we krwi poprzez kontynuację leczenia farmakologicznego oraz wdrożenie nowych, dobrych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej.

Chociaż przebieg choroby jest ciężki, to przy odpowiednich zabiegach można liczyć na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem medicinemag.pl

Źródła:

http://twojwenerolog.pl/inne/dna-moczanowa-jak-leczyc-czym-jest-i-jak-sie-objawia/

http://poradnikzdrowia.net/dna-moczanowa-a-podagra/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *