Typowe choroby skórne

Choroby skóry inaczej zwane dermatozami są jednym z częściej występujących schorzeń. Mogą dotyczyć one skóry właściwej, naskórka lub tkanki podskórnej. Niestety często wiążą się one z widocznymi, wstydliwymi zmianami, które niektórym mogą utrudnić funkcjonowanie w społeczeństwie. Mogą być one powodem do nabycia przez nas kompleksów i akceptacji samego siebie. Warto wcześnie je zdiagnozować, dlatego każda nowa, niepokojąca nas zmiana powinna być skonsultowana z lekarzem.

 

Typowe choroby skórne

 

  1. Kontaktowe zapalenie skóry.

Objawia się nadwrażliwością na substancje chemiczne lub na działanie czynnika drażniącego. Objawia się grudkami i pęcherzykami. Leczymy ją maściami z dodatkiem antybiotyków.

  1. Jęczmień.

Występuje on w postaci ropnia, który lokalizuje się na górnej lub dolnej    powiece oka. Powodowany jest przez zakażenie gronkowcem. Jęczmień powinien pęknąć sam, uwalniając ropę, a następnie zaschnąć. Można zastosować ciepłe kompresy do ogrzewania.

  1. Rumień

Jest wynikiem poszerzania się naczyń krwionośnych, występuje w postaci plam o różnych kształtach, ujawniających się na skórze. Najczęściej jest objawem stanu chorobowego. Przyczyn jego powstawania może być wiele, dlatego nie można go bagatelizować i trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

  1. Pokrzywka

Jej objawem są bąble, które wyglądają jak po oparzeniu pokrzywą. Objawami są również pieczenie i świąd. Jest to uczulenie na dany alergen. Leczenie polega na podaniu środków farmakologicznych i unikaniu kontaktu z alergenem.

  1. Łuszczyca

Pojawia się w wyniku nieprawidłowego działania układu odpornościowego w postaci łuszczących się wykwitów. Może być również wynikiem dziedziczenia lub przewlekłego zakażenia bakteryjnego. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Ze względu na jej złożoność i rodzaje, leczenie jest różnorodne. Podaje się leki, maści oraz zioła. Pomagają również kąpiele solankowe i słoneczne.

  1. Liszajec zakaźny

Pojawia się najczęściej u dzieci w wyniku zakażenia gronkowcami lub paciorkowcami. Może być również powikłaniem po ospie wietrznej lub atopowym zapaleniu skóry. Występuje w postaci wodnych pęcherzy. Leczenie stosuje się objawowo poprzez maści łagodzące swędzenie.

 

Każde z tych powyższych schorzeń wymaga leczenia u dermatologa. Jeśli zauważymy nową zmianę na powierzchni naszej skóry, warto zasięgnąć jego porady. Czasami taka mała zmiana może się przeistoczyć w groźną chorobę.

Źródła:

http://drmalek.pl/arts/skuteczne-leczenie-rumienia-na-twarzy/

http://zdrowie.wp.pl/zdrowie/wirtualny-poradnik/art1013,pokrzywka-czego-jest-objawem.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *