Na czym polega choroba zwana twardziną?

Na czym polega choroba zwana twardziną?

Twardzina to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która prowadzi między innymi do wzmożonego napięcia i stwardnienia skóry. Przyczyny występowania twardziny nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że polega ona na nadmiernej produkcji kolagenu, który może być odkładany w różnych częściach ciała. W Polsce na twardzinę cierpi w przybliżeniu od 10 000 do 12 000 osób, z czego większość to kobiety pomiędzy 30-tym a 50-tym rokiem życia. To właśnie dojrzałe kobiety stanowią tutaj grupę zwiększonego ryzyka, choć zdarza się również, że na twardzinę zapadają dzieci.

Jak rozpoznać chorobę?

Twardzina może mieć bardzo różny przebieg – od bardzo łagodnego do wręcz agresywnego. Występować może w postaci:

  •  skórnej – choroba obejmuje wyłącznie skórę,
  •  układowej – schorzenie może zająć niemalże każdą część ciała, nie tylko skórę, ale i naczynia krwionośne, narządy wewnętrzne takie jak: płuca, serce, nerki czy układ pokarmowy.

Niektóre mniej groźne objawy takie jak: obrzmiała i stwardniała skóra dłoni, zasinienie skóry palców, przykurcze w stawach czy zmiany w wyglądzie skóry twarzy widoczne są gołym okiem. Zatem teoretycznie łatwo rozpoznać występowanie tego schorzenia, choć niestety pierwsze oznaki choroby są nazbyt często bagatelizowane zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy.

Sprawdź także: Jak przebiega zamykanie naczynek za pomocą systemu VariLite

Najbardziej niebezpieczne i najtrudniejsze  do zidentyfikowania zwłaszcza w początkowym stadium twardziny układowej są zmiany zachodzące w organach wewnętrznych, przy czym mogą one doprowadzić do nieprawidłowego ich funkcjonowania, a w efekcie do zaburzonego działania całego organizmu a nawet do śmierci chorego (zwłaszcza w przypadku nie podjęcia właściwego leczenia).

Na czym polega leczenie twardziny?

Nie opracowano jeszcze skutecznej metody pozwalającej na całkowite wyleczenie twardziny. Stosowane są natomiast efektywne metody leczenia polegające na ochronie poszczególnych narządów wewnętrznych oraz spowolnieniu występowania zmian skórnych. Kluczowe tutaj jest rozpoznanie choroby w jak najwcześniejszym stadium i zastosowanie odpowiedniego leczenia, dostosowanego zarówno do rodzaju twardziny, jak i stanu zdrowia chorego.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem twojwenerolog.pl

Źródła:

  1. Twardzina przyczyny i objawy.
  2. Gdzie pojawia się liszaj twardzinowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *