Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Na chorobę Alzheimera, czyli otępienie starcze choruje na całym świecie blisko 14 milionów osób, w Polsce na tego rodzaju schorzenie cierpi prawie 250 000 ludzi.

Alzheimer ujawnia się najczęściej u osób w podeszłym wieku, tych, którzy ukończyli 60-65 lat. Podstawą tej choroby jest przyśpieszone zanikanie neuronów a w ciągu pierwszych kilku lat choroby ginie praktycznie połowa z nich – jak więc widać, choroba ta postępuje bardzo szybko.

Jakie są objawy?

Pierwszym objawem choroby Alzheimera jest stopniowa utrata pamięci oraz zaburzenia poznawcze.

Neurolodzy uznają, iż niestety choroba ta bardzo często dziedziczona jest rodzinnie. Wpływ na jej występowanie mają również czynniki środowiskowe, to na przykład życie w otoczeniu, w którym występuje wysokie stężenie metalu. Na rozwój Alzheimera wpływ może mieć również niedoczynność tarczycy czy niedobory jodu.

Niestety, neurologia do tej pory nie wykazała skutecznego leku, który całkowicie eliminowałby chorobę. Specjaliści, którzy diagnozują chorobę oraz zajmują się opieką chorych mogą jedynie zapobiegać jej rozwojowi bądź łagodzić objawy. W tym celu stosuje się najczęściej farmakoterapię, w tym leki, które zapobiegają rozpadowi acetylocholiny, która bierze czynny udział w procesach zapamiętywania.

Jakie etapy?

Neurolodzy wymieniają trzy główne etapy choroby. To stan wstępny, która charakteryzuje się zmianą osobowości czy problemami z zapamiętywaniem świeżych informacji. Drugim etapem jest faza pośrednia, dla której charakterystyczna jest niemożność poznawania nowej wiedzy oraz problemy z przetwarzaniem pamięci dawnej – to właśnie zaniki pamięci. Ostatnim etapem jest stan ciężki, w którym chorzy nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować. Alzheimer odbiera im zdolność mowy, chodzenia, połykania, kontrolę nad zwieraczami.

Chorzy na Alzheimera odchodzą we śnie, najczęściej zapadają w śpiączkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *